Zajímavosti
ze života včel

E

Na 1 kg medu musí pracovat celý rok 400 včel.

E

V ČR je evidováno více než 60 000 včelařů, kteří mají dohromady téměř 780 000 včelstev a ročně vyprodukují asi 9 000 tun medu. (Dle ČMSCH a.s.)

E

Gumoví medvídci jsou potaženi slabou vrstvou včelího vosku, aby se k sobě nelepili.

E

Včely létají rychlostí více než 30 km/h.

E

Včely umí počítat do čtyř. Vědci doposud neví, k čemu je jim tato vlastnost dobrá.

E

V létě včelstvo tvoří až 70 000 včel. V zimě klesá jejich počet na 15 000–20 000.

E

Kruhový tanec – Včela se po plástu pohybuje v kruhu a otáčí se střídavě doprava a doleva vždy na stejném místě. Ostatní včely ji přitom následují a vnímají vůni nového zdroje, který se poté vydávají v okolí úlu hledat.

E

Osmičkový tanec – Pokud se zdroj potravy nachází ve větší vzdálenosti, provádí průzkumnice takzvaný osmičkový tanec. Směr, kterým se mají včely za novým zdrojem potravy vydat, ukazuje úhel mezi plástvemi a osou tance. Vzdálenost zdroje snůšky od úlu signalizuje včela svým zadečkem. Čím více jím třese, tím dále se potrava nachází. Osmičkovým tancem si včely předávají informace o potravě vzdálené až šest kilometrů.

E

Nejdůležitější význam včel je opylovací činnost. Kdyby z krajiny vymizely včely, převládly by v ní rostliny větrosnubné, hlavně trávy; pestrá květena by postupně zanikla a příroda by zjednotvárněla.

E

Včela je indikátorem kvality životního prostředí. Je velmi citlivá vůči škodlivým látkám.

E

Průměrný roj (úl) se skládá z jedné matky, která v období snůšky pokládá až 2 500 vajíček denně, z přibližně 50 000 nebo více dělnic, které obstarávají všechnu práci, a z několika set trubců.

E

Nektar je v podstatě vodní roztok cukrů. Obsah vody kolísá mezi 15-95 %, v průměru obsahuje 40 % cukrů.

E

Matkou se stane včela, která je vylíhlá z oplozeného vajíčka a krmena mateří kašičkou bohatou na živiny. Matka se líhne 16. den od položení vajíčka. Úkolem matky je kladení vajíček – je schopna položit denně až 2 500 vajíček, čímž ze sebe vydá více, než činí její hmotnost.

E

Matka vylučuje mateří feromon, hormon, který působí na ostatní složky včelstva – soudržnost včelstva, brání rozvoji vaječníků dělnic a stavbě nouzových matečníků, působí přitažlivě na říjné trubce atd. V prvních dvou letech života je u matky intenzita kladení vajíček největší (dožívá se věku 4-5 let). Matka nemá orgány ke sběru medu ani hltanové žlázy (zakrnělé), musí být krmena včelami.

E

Dělnice je včelí samice se zakrnělými pohlavními orgány, takže nemůže být oplodněna. Dělnice se líhne 21. den od položení vajíčka.

E

Dělba práce ve včelstvu je vzhledem k tělesnému vývoji instinktivně řízena. Najdeme zde:

čističky – čistí buňky
krmičky– krmí 4denní a starší plod medem, pylem a vodou
kojičky – krmí nejmladší plod a matku krmnou kašičkou
stavitelky – zpracovávají výměšek voskotvorných žláz a staví plásty
strážkyně – chrání česno a orientačně se zalétává
létavky – nosí do úlu vodu, pyl, nektar a medovici

E

Dělnice v době intenzivní činnosti žije 6-8 týdnů (krátkověká). Na podzim zůstává bez činnosti a přežívá 8-9 měsíců (dlouhověká).

E

Včelstvo komunikuje pomocí feromonů:

pohlavní – mateří látka láká říjné trubce, působí na potlačení vaječníků dělnic
poplašný – vyvolává útočnost
značkovací – značkování česna aby nebloudily, značkování nalezeného zdroje snůšky
shromažďovací – feromon matky vytváří soudržnost a chod včelstva
povrchový – vonné látky po poznávání sounáležitosti
plodu – stimulace přínosu pylu a nektaru do úlu

E

V normálním včelstvu bývá obvykle 500-3000 trubců; nemají žihadlo. Úkolem trubců je oplodnit matku na trubčím shromaždišti. Jakmile ustane snůška (na konci produkčního období), jsou trubci vyháněni z úlu. Ve zdravém včelstvu s matkou se přes zimu trubci nevyskytují.

E

Trubec se líhne se 24. den od položení vajíčka; po 8.-15. dnu jsou říjní a vyletují 3-5x denně na snubní lety; po oplození matky padá trubec mrtev na zem. Trubec žije 5-6 týdnů.